IV Bitwa o Pabianice.

Zakończenie eliminacji Pucharu Polski ACES 2007

Memoriał ppor.pil Edwarda Kramarskiego

Wola Wężykowa - Grabica 29-09-2007


W tym roku zakończenie walki o Puchar Polski ACES 2007 miało miejsce w Grabicy gm. Sędziejowice. Zawody zorganizowali członkowie AMK Pabianice przy wielkiej pomocy Wójta gm. Sędziejowice, oraz Sołtysa i Rady Sołectwa Grabica.

Dlaczego tam? Otóż we wrześniu 1939 właśnie na polach w Woli Wężykowej była umiejscowiona zasadzka myśliwska złożona z czterech samolotów P11c 161 eskadry myśliwskiej. Tam startując w celu przechwycenia niemieckiej wyprawy bombowej zginął po długiej samotniej walce z przeważającymi liczebnie myśliwcami Luftwaffe ppor. pil. Edward Kramarski. W miejscu gdzie spadł zestrzelony polski myśliwiec, kilka kilometrów od miejsca gdzie rozegraliśmy zawody, miejscowe społeczeństwo wystawiło w 1983 roku pamiątkowy obelisk.
Zawody rozpoczęły się powitaniem zawodników przez miejscowe władze. Następnie prezes AMK Mieczysław Bartoszek, opowiedział o ppor.Edwardzie Kramarskim i działaniach lotnictwa armii Łódź we wrześniu 1939 roku.

Potem władze gminy i delegacja pilotów ACES Polska pojechała złożyć kwiaty i zapalić znicz przy pamiątkowym obelisku gdzie honorową wartę pełnili harcerze.

W zawodach wzięło udział 13 zawodników. Przyjechała zarówno aktualna czołówka polskiego aircombatu jak i debiutanci. Właśnie ci ostatni cieszą najbardziej bo to że pojawiają się nowe twarze świadczy, że nasze dotychczasowe działania odnoszą sukces i combat RC zyskuje na popularności.


Loty rozpoczęły się planowo o 12:15

Graliśmy trzy tury po dwie walki na turę. Obsada była pełna jedynie na początku bowiem kilku pilotów miało po jednym samolocie, wiadomo w czasie walk maszyny wykruszały się a nie było ich czym zastąpić. Pogoda była dobra. Może trochę zbyt silny wiatr powodował, że samoloty latały daleko dlatego na tych zawodach nie padły jakieś rekordowe ilości cięć.

Z ciekawostek. Obserwowałem start ' Ecika' i 'Rzeźnika' obaj odpalili silniki jednocześnie obaj stanęli na linii startu no i kłopot. Wiadomo, że ten kto pierwszy rzuci samolot wpadnie natychmiast pod ogień drugiego. A sekundy lecą. W końcu nie wytrzymał nerwowo Ecik i wystratował pierwszy. Marek rzucił natychmiast za nim swojego Corsaira ale Me 109 Piotra jakimś cudem uniknął zestrzelenia.

Było 13 pilotów a osiem rodzajów samolotów; ME109, Spitful, Corsair, Devoitine, IŁ2, I10, KI64, Ta152, Hurricane.

Wiadomo, jest, że najlepiej (dla zastosowań w aircombat) latają duże modele z silnikami 4ccm KI64, IL10 ale jest dobrze, że nie wszyscy myślą tylko o wygrywaniu ale i o zabawie w walkę powietrzną.

Finał zawodów rozegrany został także zgodnie z planem o godzinie 15:15. Zawody wygrał Bogdan Robak z Lubina latając IŁ-em 2, przed Pawłem Szpakiem z Kielc i Mieczysławem Bartoszkiem z Pabianic obaj latali na KI64 produkcji "Szerszenia"Po podliczeniu wyników zawodów, oraz klasyfikacji Pucharu Polski i mogliśmy przystąpić do zakończenia. Gmina i Sołectwo ufundowali puchary i nagrody dla zwycięzców zawodów.

Puchar Polski ACES na rok 2007 i odznakę BAC 2007 zdobył Tomasz 'Młody' Malinowski eskadra "Nietykalni" z Pabianic. A Puchar Polski ACES 2007 wręczył fundator właściel jednej z miejscowych firm.Końcowa klasyfikacja Pucharu Polski ACES 2007 jest do znalezienia w bazie danych ACES pod adresem http://www.dk-modelltechnik.de/core/usr/

Tu podaję jedynie pierwszą piętnastkę:

Zdjęcia w albumie: http://www.rcpabianice.strefa.pl/m/2007pabianicePP/index.html

Wyniki zawodów: http://www.rcpabianice.strefa.pl/zawody/2007pabianicePPwyniki.html


Tomasz Śmigielski